2. ... nie zabezpieczają odpowiednio swoich danych.
Czasem pewnie myślisz sobie: Przecież ja, zwykły Jan Kowalski, nie jestem atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Nie muszę się przejmować!
Ty może nie jesteś atrakcyjnym celem, ale firma, u której założyłeś kiedyś konto, aby korzystać z ich usług już tak.
Login: admin
Hasło: 123456
Gratulacje! właśnie postawiłeś hakerowi kawkę.
Wielu z nas korzysta z prostych haseł, bo są łatwe do zapamiętania. Często są to daty urodzenia, imiona czy popularne frazy. Używając ich, narażamy się na nieautoryzowany dostęp do konta. Jeśli wykorzystujesz jedno hasło do wielu portali internetowych i aplikacji, to możesz mieć pewność, że atakujący uzyska dostęp do wszystkich Twoich kont.
Używaj silnych haseł zawierających kombinację, co najmniej 12 liter, cyfr i znaków specjalnych. Aby mieć pewność, że ich nie zapomnisz, korzystaj z menedżera haseł. Zabezpiecz go wyrażeniem hasłowym zamiast pojedynczych słów.
Znowu muszę przepisywać ten CHOLERNY KOD!
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) lub uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to dodatkowa warstwa ochrony przed nieautoryzowanym dostępem. Nawet jeśli haker pozna Twoje hasło, nie będzie mógł zalogować się na Twoje konto bez dodatkowego potwierdzenia Twojej tożsamości.
Włącz MFA lub 2FA tam, gdzie to możliwe. Masz do wyboru różne opcje, m.in. SMS, kliknięcie przycisku w aplikacji, czy nawet biometria. Poszukaj najwygodniejszego rozwiązania dla siebie.
Przyjaciółka chce zrobić zakupy przez Twoje konto ze zniżkami? Poproś ją o listę i sfinalizuj transakcję.
Jeśli inne osoby znają Twoje hasło, mogą uzyskać dostęp do Twojego konta, a tym samym prywatności. Niestety, wiele osób dzieli się hasłami z rodzeństwem, partnerami czy przyjaciółmi, co zwiększa ryzyko nieautoryzowanego dostępu. Oczywiście zaufanie nie ma tutaj nic do rzeczy - tak samo jak Ty, Twoja znajoma może paść ofiarą ataku, a razem z jej danymi wyciekną Twoje hasła.
Nigdy nie udostępniaj haseł i regularnie je zmieniaj.